Centar za integrativnu bioetiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Centar za integrativnu bioetiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu, Sveučilišni centar za integrativnu bioetiku Sveučilišta u Zagrebu i Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku, u suradnji s Odsjekom za filozofiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mariboru,
pozivaju vas na razgovor o temi
KULTURNA ANIMALISTIKA, ETIKA ŽIVOTINJA, BIOETIKA
tijekom kojega će biti predstavljene sljedeće knjige:
- Tomaž Grušovnik: Etika životinja: o prekovrsnoj gostoljubivosti (Zagreb: Pergamena, Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku, 2023.)
- Josip Guć: Poticaji za bioetičko promišljanje odnosa kulture i prirode u djelu Nikole Viskovića (Zagreb: Pergamena, Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku, 2023.)
- Suzana Marjanić: Cetera animantia: od etnozoologije do zooetike (Zagreb: Pergamena, Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku, 2022.)
- Branislava Vičar (ur.): Pojmovanja živalskih smrti: antropocentrizem in (ne)možne subjektivitete (Kopar: Univerzitetna založba Annales, 2020)
- Bruno Ćurko, Josip Guć: Odgoj za životinje: razvoj kritičke misli i bioetičkog senzibiliteta kod djece (Zadar: Udruga za poticanje neformalnog obrazovanja, kritičkog mišljenja i filozofije u praksi „Mala filozofija“,)
O knjigama će govoriti: Josip Guć, Tomaž Grušovnik, Hrvoje Jurić, Suzana Marjanić i Branislava Vičar, a moderator će biti Jan Defrančeski.
Razgovor će se održati u Zagrebu, u ponedjeljak, 25. ožujka 2024., s početkom u 13 sati, u Sveučilišnom centru za integrativnu bioetiku Sveučilišta u Zagrebu (Ulica Ivana Lučića 1a, pored zgrade Filozofskog fakulteta).
Ovo se događanje organizira u sklopu bilateralnog znanstveno-istraživačkog projekta „Etika životinja: prema održivoj međuvrsnoj zajednici“ (2023.-2024.), čiji su nositelji Filozofski fakultet Sveučilišta u Mariboru i Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a financiraju ga Javna agencija za znanstveno-istraživačku i inovacijsku djelatnost Republike Slovenije i Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske. Voditelji projekta su izv. prof. dr. sc. Tomaž Grušovnik (Maribor/Kopar) i prof. dr. sc. Hrvoje Jurić (Zagreb), a suradnici su dr. sc. Josip Guć (Split), izv. prof. dr. sc. Branislava Vičar (Maribor), dr. sc. Tomislav Nedić (Osijek) i Urška Martinc, prof. biologije i filozofije (Maribor).