Centre for Integrative Bioethics, Faculty of Humanities and Social Sciences, University of Zagreb
Documentation and Research Centre for European Bioethics “Fritz Jahr”, University of Rijeka
Department of Social Sciences and Medical Humanities, Faculty of Medicine, University of Rijeka
Centre for Integrative Bioethics, Faculty of Humanities and Social Sciences, University of Split
Centre for Integrative Bioethics, J. J. Strossmayer University of Osijek
Referral Centre for Bioethics in Southeast Europe, Croatian Philosophical Society, Zagreb
University Centre for Integrative Bioethics, University of Zagreb
Notice: This page is currently available only in the Croatian language.
Centar, samostalno ili u suradnji sa srodnim institucijama, sudjeluje u različitim vidovima obrazovne djelatnosti kao što su: koncipiranje, pokretanje i izvođenje magistarskih i doktorskih studija integrativne bioetike na raznim visokoškolskim institucijama u Hrvatskoj i inozemstvu; osmišljavanje i izvedba bioetičkih kolegija na pred/diplomskim (magistarskim) i poslijediplomskim (specijalističkim i doktorskim) studijima Sveučilišta u Zagrebu (Filozofski fakultet, Medicinski fakultet, Katolički bogoslovni fakultet, Pravni fakultet, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Učiteljski fakultet, Veterinarski fakultet), Sveučilišta u Rijeci (Medicinski fakultet, Fakultet zdravstvenih studija), Sveučilišta u Splitu (Pravni fakultet, Filozofski fakultet, Katolički bogoslovni fakultet) i Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku (Filozofski fakultet, Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu). Uz to, suradnici Centra izvodili su bioetičke kolegije i na drugim obrazovnim institucijama kao što su Zdravstveno veleučilište u Zagrebu, Visoka poslovna škola u Zagrebu, Visoko evanđeosko teološko učilište u Osijeku i Centar za ženske studije u Zagrebu. U vidu edukacijske djelatnosti Centra ističe se i organiziranje ljetnih škola bioetike u Hrvatskoj i inozemstvu; sudjelovanje u procesu reforme osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja; te razvijanje i realiziranje posebnih modela bioetičke edukacije za ciljane skupine (srednjoškolski nastavnici, liječnici i medicinske sestre, članovi etičkih povjerenstava, političari i javni djelatnici, novinari).
Od samog početka u sklopu projekta razvijani su nastavni programi zasnovani na konceptu integrativne bioetike, koji u pristupu podrazumijeva striktnu i metodološki utemeljenu pluriperspektivnost, a u predmetnom pogledu jedinstveno predmetno područje u kojem se povezuju različita problemska polja. U okvirima ovog projekta razvijeni su cjeloviti nastavni programi na diplomskoj (magistarskoj) i poslijediplomskoj (doktorskoj) razini, a održana su i tri poslijediplomska tečaja pod nazivom Međunarodna ljetna škola integrativne bioetike (Internationale Sommerschule »Integrative Bioethik« / International Summer School »Integrative Bioethics«), naizmjence na engleskom i njemačkom jeziku:
1. Međunarodna ljetna škola integrativne bioetike održana je od 4. do 16. rujna 2006. u Malom Lošinju. Nastavu na engleskom jeziku izvodili su profesori sa sveučilišta u Bochumu, Fuldi, Retimnu (Kreta), Rimu i Zagrebu, dok su studenti dolazili iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Grčke, Hrvatske, Makedonije, Njemačke i Srbije (ukupno 24 polaznika).
2. Međunarodna ljetna škola integrativne bioetike održana je od 17. do 29. rujna 2007. u Malom Lošinju. Nastavu su na njemačkom jeziku izvodili profesori sa sveučilišta u Beču, Bonnu, Bochumu, Erlangenu (Erlangen-Nürnberg), Jeni i Zagrebu, dok su studenti dolazili iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, Njemačke i Srbije (ukupno 20 polaznika).
3. Međunarodna ljetna škola integrativne bioetike održana je od 1. do 13. rujna 2008. u Opatiji i Malom Lošinju. Nastavu na engleskom jeziku izvodili su profesori sa sveučilišta u Amsterdamu, Bochumu, Bonnu, Dresdenu, Erlangenu (Erlangen-Nürnberg), Fuldi, Jeni, Rijeci i Zagrebu, dok su studenti dolazili iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, Njemačke i Srbije (ukupno 19 polaznika).
Svojevrsnu sljednicu Međunarodne ljetne škole integrativne bioetike predstavlja Ljetna škola »Bioetika u kontekstu« (Sommerschule »Bioethik im Kontext« / Summer School »Bioethics in Context«) koja se, na metodološko-predmetnoj osnovi integrativne bioetike, održava od 2012. godine, pod vodstvom prof. dr. sc. Thomasa Sörena Hoffmanna i prof. dr. sc. Stavroule Tsinorema, a uz sudjelovanje profesora i studenata sveučilišta u Hagenu, Ljubljani, Zagrebu, Sofiji, Solunu i na Kreti:
1. Ljetna škola “Bioetika u kontekstu I”, s temom »Individualna volja i etičkopravni konstrukti volje u medicinskoj etici i bioetici«, Berlin (Njemačka), 17.– 30. lipnja 2012.;
2. Ljetna škola “Bioetika u kontekstu II”, s temom »Autonomija, dostojanstvo i život kao temeljne koordinate medicinske etike i bioetike«, Retimno (Grčka), 31. kolovoza – 13. rujna 2013.;
3. Ljetna škola “Bioetika u kontekstu III”, s temom »Bioetika kao znanstveni i društveni projekt: ideja integrativne bioetike«, Tutzing (Njemačka), 20.–26. lipnja 2016.
4. Ljetna škola “Bioetika u kontekstu IV”, s temom »Filozofija i znanosti o životu u dijalogu. Teorijska i praktička pitanja«, Kiten (Bugarska), 4.–10. rujna 2017.
5. Ljetna škola “Bioetika u kontekstu V”, s temom »Život, živuća tijela i geni: bioetičke refleksije o novom znanju u području genetike«, Tutzing (Njemačka), 17.–24. lipnja 2018.
6. Ljetna škola “Bioetika u kontekstu VI”, s temom »Ljudska bića – ne-ljudska bića – priroda«, Trogir (Hrvatska), 30. lipnja – 7. srpnja 2019.
Na Sveučilištu Sv. Klimenta Ohridskog u Sofiji (Bugarska) pokrenut je, u akademskoj godini 2012./2013., magistarski studij integrativne bioetike, a na Sveučilištu na Kreti (Grčka) postoji program magistarskih i doktorskih studija iz bioetike, koji također djeluje na integrativno-bioetičkim osnovama. U pripremi je pokretanje međunarodnog magistarskog studija integrativne bioetike na Katoličkom sveučilištu Eichstätt-Ingolstadt (Njemačka) te poslijediplomskog doktorskog studija integrativne bioetike na Sveučilištu u Zagrebu.
Naposljetku, među rezultate edukacijskih djelatnosti ubraja se i objavljivanje seminarskih čitanki, održavanje predavanja o bioetičkim temama suradnika Centra na visokoškolskim institucijama u Hrvatskoj i inozemstvu, te osmišljavanje i provedba projekta Studentska bioetička radionica , u kojemu kao organizatori i izvoditelji sudjeluju članovi Suradničkog kruga studenata Centra, a kao mentori drugi suradnici Centra. Posebno ističemo činjenicu da su suradnici Centra na raznim fakultetima u Hrvatskoj bili mentorima brojnih diplomskih (magistarskih) radova o bioetičkoj problematici te da su u postupku izrade brojni doktorski radovi na podlozi integrativne bioetike, gdje su doktorandi i mentori suradnici Centra, a njihove su teme dijelom znanstvenog programa Centra.